Beacony w Muzeach

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Muzea nieustannie starają się być w czołówce jeśli mowa o kreatywnych pomysłach na zwiększenie zaangażowania osób je odwiedzających. Wykorzystują do tego innowacyjne technologie, w tym również beaconów. Oferują dostęp do uzupełniających cyfrowych treści, nawigacji po budynku i wielu innych możliwości. Muzea mogą edukować w bardziej interaktywny i ciekawszy sposób – kilka przykładów zostało opisanych poniżej.

Brooklyn Muzeum
Muzeum na nowojorskim Brooklynie zdecydowanie wykorzystało siłę beaconów i postawiło na swoich gości. Administracja muzeum wykazała, że osoby odwiedzające to miejsce często mają pytania dotyczące ekspozycji, które jednak pozostają bez odpowiedzi, ponieważ nie mogą oni odszukać osoby, która udzieliłaby im tych cennych informacji. W związku z tym zdecydowano wykorzystać beacony i dane zbierane za ich pomocą. Dzięki tym informacjom brooklyńskie muzeum zdobyło wiedzą na temat najczęściej odwiedzanych miejsc, co pozwoliło mu na zoptymalizowanie pracy znawców sztuk pięknych i skierowanie ich do miejsc, gdzie są najbardziej potrzebni.
Głównym celem administracji muzeum była chęć pomocy odwiedzającym w zdobyciu wiedzy na temat ekspozycji, lecz zdała sobie ona sprawę z faktu, że nie wie, czego dokładnie potrzebują odwiedzający. Dzięki aplikacji opartej na beaconach muzeum zyskało możliwość odpowiadania na pytania swoich gości w realnym czasie, gdy zdobycie danej informacji było dla nich najistotniejsze.

Philips Muzeum
Muzeum Philips w Holandii wykorzystało beacony w celu realizacji projektu polegającego na grywalizacji, co okazało się dużym sukcesem. Osoby odwiedzające muzeum były zapraszane do wzięcia udziału w grze nazwanej Mission Eureka na dostarczonych przez muzeum iPadach. Zadania dotyczyły łamigłówek i innych wyzwań, które należało rozwiązać w różnych lokalizacjach muzeum. Aby zwiększyć motywację do zabawy, umożliwiono uczestnikom rywalizowanie między sobą, co uczyniło Mission Eureka formą rozrywki i jednocześnie edukacji.

Planowanie kampanii marketingu zbliżeniowego w muzeum
Zanim podejmiesz decyzję o wdrożeniu technologii zbliżeniowej w muzeum, przemyśl swoją strategię, odpowiadając na kilka ważnych pytań:

 • Kto stanowi grupę docelową Twojego muzeum lub danej wystawy? Biorąc pod uwagę np. wiek czy doświadczenie zawodowe, będzie Ci łatwiej przygotować treści kierowane do tych odbiorców.
 • Jak możesz wykorzystać beacony, aby zapewnić pracownikom muzeum dostęp do szerszej wiedzy przy minimalnym nakładzie?
 • Czy istnieją możliwości zwiększenia sprzedaży produktów oferowanych w muzealnych sklepach z pamiątkami?
 • Jaki rodzaj zachowań osób odwiedzających muzeum chciałbyś śledzić?

Pomysły na wykorzystanie beaconów w muzeum
Poniżej opisujemy kilka propozycji na wykorzystania beaconów w muzeum, które powinny zapewnić lepsze dotarcie do grupy docelowej oraz zwiększenie popularności aplikacji mobilnej.

 1. Zaoferuj osobom odwiedzającym muzeum możliwość polubienia danych elementów ekspozycji, w celu wyłonienia, które z nich cieszą się największą popularnością.
 2. Oferuj zniżki na bilety lub inne nagrody dla stałych gości.
 3. Zwiększaj zaangażowanie poprzez oferowanie w sklepach z pamiątkami nagród za wykonanie zadań i wzięcie udziału w grach lub innych wyzwaniach.
 4. Wysyłaj szczegółowe informacje na smartfony należące do nauczycieli podczas wizyt w muzeum. Będzie to stanowiło cenne źródło wiedzy, którą będą mogli natychmiast podzielić się ze swoimi pupilami.
 5. Zintegruj digitalowe wystawy z mediami społecznościowymi, aby zapewnić gościom możliwość podzielenia się ze swoimi znajomymi wiedzą, którą zdobyli.
 6. Zaoferuj osobom odwiedzającym muzeum możliwość zaznaczania miejsc, które chcieliby jeszcze raz odwiedzić.
 7. Dzięki wykorzystaniu beaconów i platformy zbliżeniowej, zdobędziesz informacje o liczbie osób odwiedzających muzeum w danym czasie, długości każdej wizyty oraz liczbie interakcji, które miały miejsce.
 8. Zapewnij nawigację w budynku muzeum, wskazując kierunki do toalet czy biura informacji.
 9. Wysyłaj informacje o nadchodzących wydarzeniach na smartfony podczas opuszczania muzeum.

Artykuł pochodzi z Raportu Linteri opublikowanego 9 lutego 2016

POBIERZ CAŁY RAPORT TUTAJ:

raport_linteri_008_02_02_v1-1

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *