Beacony w hotelach

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Ostatnio coraz częściej obserwujemy trend samodzielnego wyszukiwania informacji czy podejmowania decyzji przez naszych klientów. Mowa o tak zwanej samoobsłudze. Dotyczy to właściwie każdej dziedziny życia, a od niedawna również sieci hoteli. Hotele w walce o klientów stosują liczne strategie, do których należą między innymi manipulacja cenami, jakością czy dostępnością oferowanych usług. Jak sprawić żeby goście chcieli wracać?

Być może rozwiązaniem tego problemu jest dopasowanie oferty do indywidualnych preferencji. Właśnie takie możliwości niesie za sobą wykorzystanie beaconów w komunikacji z klientem za pośrednictwem smartfonów oraz dedykowanej aplikacji mobilnej.

Poruszanie się po hotelu z aplikacją to świetny sposób na odkrywanie miejsc, w których się znajdujemy i otrzymywanie powiadomień o interesujących ofertach. Dzięki beaconom aplikacja mobilna wie nie tylko kim jesteśmy, lecz także gdzie jesteśmy. To połączenie personalizacji i dokładnego określania położenia daje nam realny kontekst, który znacznie poszerza możliwości w zakresie budowania relacji z klientem. Kilka przykładów wykorzystania tej technologii w hotelach opisano poniżej.

Starwood Group
Sieć hoteli Starwood zrealizowała innowacyjny projekt oparty o beacony w dwóch swoich lokalizacjach – na Manhattanie i w Silicon Valley. Główną korzyścią tego wdrożenia było zaoferowanie dostępu do pokojów hotelowych wyłącznie za pomocą smartfona, bez konieczności używania klucza lub karty magnetycznej. Po zainstalowaniu aplikacji Starwood Preferred Guest, gość otrzymał wirtualny klucz na swojego smartfona, który umożliwiał mu szybki dostęp do pokoju. Jest to pierwsze takie rozwiązanie zrealizowane na większą skalę.

The James
Sieć hoteli James zlokalizowanych w Nowym Yorku, Chicago i Miami wypuściła nową aplikację nazwaną James Pocket Assistant, czyli „twój osobisty asystent w hotelach sieci James”. Aplikacja działała w oparciu o sieć beaconów, oferując gościom doświadczenie podobne do proponowanego przez hotelowego concierge – umożliwiała zamawianie biletów do kina, teatru czy rezerwację stolików w restauracji oraz wiele innych form rozrywki. Dodatkowo, aplikacja posiadała inne funkcje, np. możliwość check-in, check-out z poziomu smartfona, przedłużenie pobytu, dostęp do mapy hotelu oraz nawigacji, zamawiania obsługi hotelowej do pokoju, zabukowania terminu w SPA oraz szybkiej komunikacji z recepcją. Ponadto aplikacja była źródłem licznych ofert i przywilejów, które były wysyłane do gości na podstawie ich konkretnej lokalizacji.

Planowanie kampanii marketingu zbliżeniowego w hotelu
Zanim podejmiesz decyzję o wdrożeniu technologii zbliżeniowej w hotelu, przemyśl swoją strategię, odpowiadając na kilka ważnych pytań:
• Jaki jest profil Twojego klienta i czy zmienia się on w zależności od sezonu? Jeśli tak, zastanów się, jak możesz dopasować swoją kampanię komunikacyjną do tych zmian.
• Jakie procesy mogą zostać zautomatyzowane dzięki beaconom, aby umilić pobyt gościom?
• Jakie strategiczne partnerstwa należy nawiązać, aby wzmocnić kampanię komunikacyjną opartą o beacony (np. współpraca z lokalnymi biznesami, agregator treści).

Gotowe pomysły na wykorzystanie beaconów w hotelu
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wykorzystania beaconów
w hotelu:
Check-in – wiele osób ceni sobie uśmiech pracownika recepcji podczas hotelowej wizyty, mimo to powitanie w formie pusha również może okazać się ciekawą alternatywą. Szczególnie, gdy na check-in czeka przed nami kilkunastoosobowa grupa turystów. Po wejściu gościa do hotelu aplikacja może wyświetlić mu szczegóły rezerwacji, dając możliwość zameldowania się jednym kliknięciem, dodatkowo może on otrzymać informację o tym, jak trafić do pokoju.
Room experience – nasz smartfon może również zapamiętać ulubione ustawienia oraz posłużyć jako osobiste centrum rozrywki i informacji o hotelu oraz okolicy. Sprawdzanie dostępności hotelowych atrakcji, zamawianie jedzenia do pokoju czy rezerwacja wizyty w hotelowym SPA będą możliwe bez opuszczania hotelowego pokoju.
Nawigacja – rozwiązanie oparte o beacony daje możliwość szybkiego określania naszego położenia wewnątrz budynku. Dzięki temu odnalezienie pokoju, trafienie do siłowni czy baru nie będzie stanowiło dla nas żadnego problemu. Odgrywa to szczególną rolę w przypadku dużych obiektów oraz osób niepełnosprawnych – dzięki temu smartfon może nawigować nas krok po kroku, wskazując najkrótszą trasę do celu. Analiza danych z beaconów daje bardzo dużo informacji na temat hoteli oraz samych gości. Hotele, mając dostęp do danych dotyczących konkretnych gości lub ich segmentów, są w stanie poprawić poziom satysfakcji z wizyty oraz w dłuższej perspektywie – tworzyć heat mapy, budować spersonalizowane oferty dla klientów czy efektywniej organizować pracę personelu.

Analiza danych z beaconów daje bardzo dużo informacji na temat hoteli oraz samych gości. Hotele, mając dostęp do danych dotyczących konkretnych gości lub ich segmentów, są w stanie poprawić poziom satysfakcji z wizyty oraz w dłuższej perspektywie – tworzyć heat mapy, budować spersonalizowane oferty dla klientów czy efektywniej organizować pracę personelu.

Artykuł pochodzi z Raportu Linteri opublikowanego 9 lutego 2016

POBIERZ CAŁY RAPORT TUTAJ:

raport_linteri_008_02_02_v1-1

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *