Jak dzięki beaconom personalizować doświadczenie podczas eventów?

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Organizatorzy eventów słyną z ciekawych i innowacyjnych pomysłów jeśli chodzi o przyciąganie zainteresowania nowych uczestników, oferując wysoki poziom obsługi czy cyfrowe informacje dostępne na dedykowanej aplikacji mobilnej. Do tej pory, aplikacje te działały na podstawie tzw. komunikacji bliskiego pola (NFC) lub GPS. Okazuje się, że technologie zbliżeniowe i beacony są idealnym rozwiązaniem w tym przypadku umożliwiając skuteczną komunikację w danym miejscu i czasie.

Jak dzięki beaconom personalizować doświadczenie podczas eventów?

  • Zwiększenie zaangażowania

Angażując uczestników podczas eventu poprzez zapewnienie im możliwości zadawania pytań z poziomu aplikacji, czy wysyłanie do nich spersonalizowanych ofert lub wiadomości biorąc pod uwagę ich dokładną lokalizację jest skutecznym narzędziem zarządzania tego typu spotkaniami. Możesz przekonać uczestników do odwiedzenia mniej popularnej atrakcji eventu oferując im specjalne nagrody. Innym sposobem jest zaoferowanie kuponów lub darmowych gadżetów za wypełnienie ankiety dotyczącej eventu. Wszystkie te działania wzbogacą doświadczenie konsumenta kreując tym samym pozytywny wizerunek marki.

  • Rejestracja

Jednym z elementów każdego eventu jest konieczność rejestracji, co często jest procesem czasochłonnym i w efekcie wywołuje irytację uczestników, jednak wykorzystanie beaconów  ma znacznie przyśpieszyć ten etap. Dzięki rozmieszczeniu tych małych nadajników przy wejściu na wystawę lub konferencję, możesz zaoferować jej uczestnikom możliwość automatycznej rejestracji i jeśli jest to konieczne wydrukowania ich plakietek w samoobsługowej maszynie.

Bardzo ciekawie podeszli do tego problemu organizatorzy corocznego eventu muzyczno-filmowego SXSW, podczas którego wykorzystano właśnie beacony. Posiadacze aplikacji, po zbliżeniu się do miejsc, gdzie mogli dokonać rejestracji otrzymywali na swojego smartfona informację z ich indywidualnym kodem rejestracyjnym, co w dużym stopniu przyśpieszyło cały proces.

  • Networking

Networking jest jednym z głównych czynników motywujących do wzięcia udziału w konferencji czy innym evencie. Wykorzystując aplikację mobilną działającą w oparciu o beacony, możesz dostarczyć jej użytkownikom zupełnie nowych i intuicyjnych doświadczeń. Aplikacje eventowe dają szansę odszukać osoby o podobnych zainteresowaniach poprzez dostęp do ich kont na Linkedin. Dzięki beaconom otrzymamy informację na smartfona, że taka osoba znajduje się w naszym pobliżu, co ułatwi nam bezpośredni kontakt.

W oparciu o beacony, aplikacja pełnić będzie również rolę przewodnika po stoiskach, kierując uczestnika do miejsc zgodnych z jego preferencjami i dając dostęp do informacji o przedstawicielach firm i oferowanych usługach – takie rozwiązanie zaoferował w swojej aplikacji organizator Cannes Lion Festival w zeszłym roku. Inną ciekawą cechą aplikacji Canees Lion Festival była funkcja – “Session Life” – umożliwiająca udział w “in-app” dyskusjach w czasie rzeczywistym.

  • Nawigacja

Gdy mowa jest o targach branżowych czy koncertach, jedną z najbardziej przydatnych cech aplikacji byłoby zaoferowanie jej użytkownikom nawigacji po całym terenie eventu. Beacony są świetnym rozwiązaniem w tym przypadku. Dostarczają one bowiem informacji o tym gdzie się znajdujemy, a następnie kierują nas do wybranych lokalizacji. Przykładowo, uczestnik może otrzymać informację ile czasu pozostało do rozpoczęcia sesji, którą jest zainteresowany, co daje pewność, że nie ominie go żadne wydarzenie.

Ponadto, jako organizator otrzymasz aktualne statystyki dotyczące miejsc o największym stopniu zatłoczenia korzystając z platformy analityczno-komunikacyjnej np. od Linteri, co będzie dla Ciebie ważną informacją decydującą o konieczności zwiększenia kontroli i bezpieczeństwa w danym miejscu.

  • Dostęp do treści

Ostatnią, lecz równie istotną korzyścią rozmieszczenia beaconów podczas organizowanego eventu jest możliwość rozesłania do jego uczestników kopii prezentacji czy wybranych slajdów podczas trwania sesji lub natychmiast po jej zakończeniu. Już nigdy więcej nie będziemy zmuszeni prosić o dostęp do prezentacji czy innych cennych informacji będąc uczestnikiem eventu.
Beacony są dla organizatorów eventów źródłem licznych możliwości pozwalających na zwiększenie stopienia zaangażowania i spersonalizowania doświadczeń. Wykorzystuj beacony, aby przyśpieszyć proces rejestracji, zbieraj informacje zwrotne, pomagaj uczestnikom szybko i sprawnie poruszać się po terenie eventu i wiele więcej. Mam nadzieję, że opisane przeze mnie rozwiązania zainspirują Cię i będziesz miał lepszy obraz skutecznego wykorzystania beaconów podczas kolejnego eventu.

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *