5 powodów dlaczego beaconowe projekty kończą się niepowodzeniem

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

W ciągu dwóch ostatnich lat od wprowadzenia na rynek technologii iBeacon przez firmę Apple pojawiło się w prasie wiele przykładów dotyczących możliwości zastosowań tego rozwiązania w różnych branżach. Do dnia dzisiejszego zostało przeprowadzonych setki, jak nie tysiące pilotażowych projektów beaconowych. Jakie są zatem efekty tych działań w praktyce?

Jak się okazuje, niestety nie wszystkie z tych projektów zakończyły się sukcesem. Dlatego też, założyliśmy sobie za cel przeanalizowanie co było tego przyczyną. W efekcie stworzona została lista kilku głównych błędów, których należy unikać przy realizacji wdrożeń beaconowych.

5 źródeł niepowodzenia projektów beaconowych

  • Brak widocznej korzyści dla konsumenta

Beacony są technologią pozwalającą na skuteczną komunikację tu i teraz, lecz planując swoją strategię wdrożenia należy dostarczyć klientom rzeczywistą korzyść, w przeciwnym razie nie będą oni zainteresowani interakcją. Zatem, jeśli planujesz wykorzystać beacony z jednego z poniższych powodów – przemyśl ponownie swój plan:

  • jest to nowa technologia, więc czemu nie spróbować
  • dzięki beaconom będzie możliwe wysyłanie wiadomości push do wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu
  • wykorzystamy tę technologię, do potajemnego śledzenia zachowań konsumentów

Wręcz przeciwnie, w pierwszej kolejności zastanów się jaki pożytek ta technologia mogłaby przynieść klientom, a następnie twojemu biznesowi. Następnie, czy jest to wzbogacenie dotychczasowych rozwiązań, czy jest to tylko inna forma dostarczenia już istniejącej usługi.

  • Brak integracji z istniejącymi systemami

Wiele projektów beaconowych wykorzystuje proste platformy do zarządzania treścią i komunikacją. Podczas gdy, są one skuteczne na etapie projektów pilotażowych, większość z nich nie jest jednak wystarczająca i zaczyna zawodzić przy dużych wdrożeniach. Z kolei, firmy poważnie zainteresowane technologią zbliżeniową wymagają, aby ich wewnętrzne systemy można było zintegrować z zewnętrzną platformą, co umożliwi tworzenie spójnych profili klientów, czyli połączenie wiedzy z online i offline – pierwszy element tak zwanego podejścia omnichannel.

  • Brak informacji na temat zachowania prywatności

Częstym błędem popełnianym podczas testowania beaconów było zlekceważenie jednego z wyjątkowo ważnych dla klientów aspektów, a mianowicie nie pytano ich o zgodę na zbieranie danych o ich zachowaniach w sklepie i o zgodę na ich wykorzystanie do spersonalizowanej komunikacji. A zatem, poświęć czas i energię, aby wyjaśnić swoim konsumentom, dlaczego warto się zgodzić i jaka wartość płynie z tego dla nich.

  • Brak zapewnienia o bezpieczeństwie danych

Co gorsze, firmy nie informowały klientów o bezpieczeństwie ich danych. Musisz mieć świadomość, że większość klientów nie chce pozostawiać swoich danych z obawy o ich wykorzystanie w niewłaściwy sposób. Przekonaj ich zatem, że dane są bezpieczne i zostaną przez Ciebie wykorzystane jedynie w ściśle określony sposób.

  • Brak powiązania z innymi dostępnymi technologiami

Beacony są energooszczędnymi nadajnikami emitującymi fale radiowego oparte o Bluetooth Low Energy, a w połączeniu z aplikacją mobilną dają możliwość cyfryzacji otaczającego nas analogowego świata. Aby system ten zadziałał, konsument musi ściągnąć dedykowaną aplikację oraz włączyć Bluetooth, co może ograniczyć w niektórych przypadkach grono odbiorców. Dlatego, aby zwiększyć skuteczność tej technologii i zapewnić większy stopień interakcji, zalecamy połączenie z innymi technologiami, np. Wi-Fi.

Należy pamiętać, że beacony to znacznie więcej niż powiadomienia dotyczące najnowszych ofert czy promocji. Główną zaletą beaconów jest bowiem możliwość cyfryzacji miejsc i interakcja z klientami – dostarczanie spersonalizowanych wiadomości. Zawsze staraj się oferować użytkownikom realną wartość, którą może być m.in.: oszczędność czasu, uproszczenie procesu zakupowego lub dostarczenie dodatkowej informacji o danej usłudze lub produkcie.

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *