4 kluczowe wskaźniki powierzchni handlowych, które możesz zmierzyć używając beaconów

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Jeśli prowadzisz sklep internetowy lub inny biznes online, wiesz że nie stanowi problemu zebranie danych o zachowaniu Twoich użytkowników. Ogromna dostępność różnych narzędzi analitycznych i śledzących sprawia, że problemem staje się określenie, które informacje są istotne oraz ich poprawna interpretacja. Niestety w tradycyjnym handlu mamy do czynienia z przeciwną sytuacją.

Jeśli jesteś właścicielem sklepu lub zarządzasz galerią handlową, to prawdopodobnie posługujesz się od wielu lat tymi samymi źródłami informacji o zachowaniu Twoich klientów:

 • Liczniki wejścia/wyjścia
 • Dane transakcyjne z systemów kasowych
 • Informacje z programu lojalnościowego
 • Ankiety satysfakcji klienta

Mimo upływu czasu i pojawienia się wielu wyrafinowanych technologii jak kamery potrafiące określić, na który produkt w danej chwili patrzymy (potrafią one nawet określić naszą płeć!), koszt tych technologii oraz niska dostępność nadal powodują, że dla większości retailerów ciężko jest uzasadnić zwrot z takiej inwestycji.  Dodatkowo większość technologii śledzących – jak np. punkty AP WIFI śledzące przemieszczanie się konsumentów – to technologie pasywne. Oznacza to, że za ich pomocą nie możesz się komunikować z Twoim klientem.

Beacony na ratunek

Na szczęście istnieje technologia, z którą Twoi klienci sami do Ciebie przychodzą. To smartfon. Dodając do niej sensory typu iBeacon rozmieszczone w kluczowych częściach Twojej powierzchni handlowej oraz wdrażając zbliżeniową platformę analityczną Linteri, będziesz w stanie zrozumieć ich zachowania w 4 kluczowych obszarach.

Footfall

Korzystając z technologii zbliżeniowych jesteś w stanie zmierzyć przepływający przez Twoją powierzchnię ruch dużo dokładniej niż za pomocą tradycyjnych bramek. Przede wszystkim będziesz w stanie powiedzieć, ilu unikalnych klientów odwiedza Twój sklep oraz jak często wracają. Co więcej – będziesz w stanie określić, ilu potencjalnych klientów mija Twój sklep – a więc ile ruchu tracisz. Beacony pozwolą Ci również odpowiedzieć na pytanie, ilu z Twoich klientów to osoby powracające, a ilu to nowi odwiedzający.

image00

Platforma zbliżeniowa Linteri

Jakie dane możesz gromadzić w obszarze footfall dzięki technologiom zbliżeniowym:

 1. Ilość wizyt
 2. Ilość unikalnych wizyt
 3. Ilość nowych vs. powracających klientów
 4. Ilość osób mijających sklep (potencjalni klienci)

Poznanie i zrozumienie zachowania Twoich klientów (customer flow)

Wielu managerów powierzchni handlowych spędza dużo czasu na obserwowaniu swoich klientów. To najlepsze i najprostsze – ale nie najtańsze – narzędzie analizy zachowań. Ta metoda jest również słabo kwantyfikowalna – ciężko takie wnioski przenieść do postaci liczb, co z kolei pozwala je analizować w czasie.

Beacony – dzięki głębokiej integracji z najpopularniejszymi mobilnymi systemami operacyjnymi – dają Ci alternatywne rozwiązanie. Komunikacja z beaconami odbywa się w tle, w trakcie wizyty klienta w sklepie, dzięki czemu możliwe jest automatyczne tworzenie np. map ciepła – wykresów prezentujących miejsca, w których Twoi klienci spędzają najwięcej czasu. Wiedząc, które części sklepu są rzadziej odwiedzane, będziesz w stanie zareagować np. poprzez przeniesienie częściej oglądanych produktów w te miejsca.

image02

Mapy ciepła

Poza mapami ciepła, beacony dostarczą wiedzy o średnim czasie przebywania w każdej ze stref. Będziesz w stanie również narysować typowe ścieżki poruszania się po sklepie. Pozwoli Ci to zrozumieć, jak wygląda typowa wizyta w Twoim sklepie. Aby być w stanie szybciej zinterpretować zbierane informacje, poszukaj  platformy która pozwala wizualizować te informacje bezpośrednio na planie sklepu!

Jakie dane możesz gromadzić w obszarze zachowania klientów dzięki technologiom zbliżeniowym:

 1. Mapy ciepła (ang. heat maps)
 2. Czasy przebywania w strefach (dwell time)
 3. Ścieżki poruszania się po sklepie (ang. Walking patterns)
 4. Porównanie wydajności różnych lokalizacji
 5. Wskazanie miejsc rozpoczynania wizyt
 6. Współzależność stref, przejścia pomiędzy strefami

Wskazówka: jeśli zarządzasz siecią sklepów, wdrożenie beaconów i zastosowanie tych metryk do porównania wydajności powierzchni może dać Ci odpowiedź na pytanie, na czym polega różnica pomiędzy lokalizacjami generującymi najwyższy i najniższy przychód z metra kwadratowego.

Miary lojalności

Według corocznego badania „12th Annual Store Systems Study 2015” omawianego na targach NRF 104th Annual Convention & Expo, ponad 50% przebadanych retailerów zwróciło uwagę na fakt, że nie są w stanie skutecznie wykorzystać istniejących profili lojalnościowych swoich klientów w sklepie. Dzieje się tak dlatego, że w tradycyjnych powierzchniach handlowych każdy wchodzący do sklepu klient jest anonimowy dla obsługi. Jest to dokładne przeciwieństwo sklepów internetowych.

Dzięki technologiom zbliżeniowym każdy sprzedawca otrzymuje do ręki narzędzie pozwalające nie zbudować, ale również wykorzystać profil lojalnościowy swoich klientów. Korzystając z beaconów jesteś w stanie określić, jak często klienci powracają do Twojego punktu, ile dokonują wizyt w miesiącu oraz ile czasu spędzają w trakcie każdej z wizyt. Możesz również oznaczyć poszczególne strefy sklepu aby określić, czym Twoi klienci się interesują. W ten sposób, po przeprowadzeniu segmentacji, będziesz w stanie zbudować profile klientów – np. mama z dzieckiem, dojrzały mężczyzna, nastolatek – z którymi możesz się komunikować dostosowując przekaz do specyfiki danego segmentu.

image01

Beacony pozwalają na łatwą segmentację klientów

Jakie dane możesz gromadzić w obszarze miar lojalności dzięki technologiom zbliżeniowym:

 1. Identyfikowanie powracających klientów
 2. Określanie średniej częstotliwości wizyt
 3. Miara retencji
 4. Krzyżowy pomiar wizyt (cross-store visits)

Pomiar zaangażowania

Według „2014 Shopper Engagement Study” – badania zaangażowania kupujących, przygotowanego przez międzynarodowe stowarzyszenie marketingu retail POPAI – ponad 80% decyzji zakupowych klienci podejmują w sklepie. Oznacza to że każda technologia, która pozwoli wpłynąć na ich decyzje zakupowe w trakcie obecności w sklepie, to dobra inwestycja zarówno dla właściciela powierzchni, jak i dla właścicieli marek i produktów oferowanych w tych punktach.

Badania te potwierdzają case studies wykorzystania beaconów w puntkach sprzedaży. Emitowanie specjalnych ofert do klientów, którzy znajdują się na „wyciągnięcie ręki” od produktu skutkowało zwiększeniem intencji zakupowej 20-krotnie. Jest to potwierdzenie wniosku, że Twoi klienci chętnie skorzystają ze specjalnych ofert – pod warunkiem, że oferty te będą spersonalizowane oraz wyemitowane w czasie i w miejscu, które jest najbardziej dogodne dla nich!

image03

 

Aby móc emitować tego rodzaju kampanie, wykorzystaj beacony oraz platformę zbliżeniową oferującą możliwość emitowania komunikatów dostosowanych do preferencji Twoich klientów. Platforma Linteri umożliwia przypisanie celu do każdego emitowanego powiadomienia push, dzięki czemu będziesz w stanie zmierzyć ich skuteczność!

Jakie dane możesz gromadzić w obszarze pomiaru zaangażowania dzięki technologiom zbliżeniowym:

 • Długość czasu wizyty per strefa
 • Długość czasu wizyty per punkt sprzedaży
 • Średni czas wizyty
 • Realizacja celów: konwersja wiadomości / kuponów
 • Realizacja celów: ilość transakcji (transformacje)

Od analityki do metryki

Technologie zbliżeniowe oferują możliwość gromadzenie danych porównywalnych z informacjami dostępnymi w systemach e-commerce. Dodając personalizowaną komunikację w sklepie, zyskujesz możliwość przeniesienia  do offline większości mechanizmów marketingowych wypracowanych na potrzeby internetu, takich jak np. marketing automation. To ogromne źródło wiedzy o zachowaniach Twoich klientów, którego nie powinieneś ignorować.

Na koniec chciałbym abyś zapamiętał, że sam proces odkrywania wzorców zachowań – czyli analityka – to etap pośredni. Dobra analityka powinna stanowić podstawę do wyznaczania poziomu konkretnych wskaźników – czyli do metryk. Natomiast dobre wskaźniki, to tzw. Actionable metrics – czy wskaźniki z przypisanymi do nich działaniami, które należy podjąć w momencie, gdy te osiągają wskazane przedziały. Tylko mądrze wyznaczając metryki i łącząc je z gromadzonymi za pośrednictwem analityki danymi będziesz w stanie zarządzać w sposób świadomy Twoją powierzchnią handlową.

facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *